۱۰ نکته که در رابطه با کرم های ضد آفتاب باید بدانید

۱۰ نکته که در رابطه با کرم های ضد آفتاب باید بدانید

۱. کرم های ضد آفتاب با «اس پی اف» ۱۵ (SPF 15) حدود ۹۴ درصد از اشعه های مضر خورشید را رفع می کنند؛ «اس پی اف» ۳۰ می توانند تا ۹۷ درصد و آنهایی که «اس پی اف» ۴۵ دارند، تا ۹۸ درصد از برخورد اشعه های مضر خورشید به پوست شما جلوگیری کنند.

۲. کرم های ضد آفتاب معدنی به طور معمول شامل موادی مانند «اکسید زینک» یا «دی اکسید تیتانیوم» هستند که می توانند لایه ای فیزیکی در مقابل خورشید بر روی پوست شما ایجاد کنند.

۳. کرم های ضد آفتاب مصنوعی از یکی از مواد شیمیایی «اوکسی بنزون» (oxybenzone)، «آوبنزون» (avobenzone)، «اوکتیسالیت» (octisalate) و «اوکتی ناکسات» (octinoxate) استفاده می کنند.

۴. «اس پی اف» (SPF) در واقع به معنی توانایی کرم ضد آفتاب در جذب اشعه های مضر خورشید است، اشعه هایی مانند UVB که می تواند باعث سوختگی پوست و همینطور UVA که منجر به صدمه دیدن بافت های زیرین پوست می شود.

۵. تاریخ انقضای کرم های ضد آفتاب با توجه به قوانین FDA تا ۲ سال است، که بیشتر آنها دارای تاریخ انقضا بر روی محصول هستند. فقط به مواد تشکیل دهنده آن توجه کرده و قبل از مصرف از تغییر نکردن بوی آن اطمینان حاصل کنید.

۶. از محصولاتی که مواد تشکیل دهنده آنها شامل «اوکسی بنزون» است خودداری کنید، چون این ماده می تواند به داخل پوست نفوذ کند و باعث بهم ریختن توازن هورمونی آن شده و منجر به ایجاد حساسیت های پوستی شود.

۷. همانطور که بر روی کرم های ضد آفتاب توضیح داده شده است، به طور متوسط هر ۲ ساعت یک بار کرم ضد آفتاب را تجدید کنید. همچنین این کار را با هربار شنا کردن و یا تعریق زیاد تکرار کنید.

۸. از قرارگرفتن در معرض آفتاب شدید پرهیز کنید، خصوصا در ساعات بین ۱۰ صبح تا ۴ عصر که اشعه UV خورشید در قوی ترین حالت خود است.

۹. «اس پی اف» برای جذب کامل و مقاومت ایجاد کردن در مقابل اشعه UV خورشید، لازم است ۲۰ دقیقه بر روی پوست شما باقی بماند. بنابراین ۲۰ دقیقه قبل از قرار گیری در مقابل نور خورشید، آن را بر روی پوست خود بمالید.

۱۰. بیشتر مردم نمی دانند که میزان مناسب کرم ضد آفتاب برای یک انسان بالغ در حدود ۲ یا ۳ قاشق غذا خوری است. کمتر از این میزان، مقاومت لازم را در مقابل نور خورشید ایجاد نکرده و بیش از آن هم احتمالا به هدر خواهد رفت.


مقالات مرتبط


مقالات بیشتر در زمینه

زیبایی بهداشت پوست و مو محصولات آرایشی بهداشتی