۸ نکته درباره استفاده از کرم های پوست

۸ نکته درباره استفاده از کرم های پوست

اگر شما عاشق استفاده از کرم های مختلف پوست هستید و ده ها نوع از آنها را استفاده می کنید، یا اینکه فقط یک یا دو نوع را ترجیح داده و تنها از آنها مصرف می کنید، برای گرفتن نتیجه باید به برخی مسائل توجه کنید. برای مثال، آیا می دانستید نحوه استفاده از این کرم ها به اندازه خود آنها مهم است؟ برای اینکه پوست شما در بهترین حالت خود باشد، این ۸ نکته را که متخصصین پوست پیشنهاد می کنند، رعایت کنید.

۱. ترتیب درست را رعایت کنید.

روش معمول به این صورت است: شستشوی پوست، استفاده از سرم ها و تقویت کننده ها، مرطوب کننده ها، کرم های ضد آفتاب و سپس استفاده از لوازم آرایش.

قانون معمول، استفاده از نازک ترین لایه و سپس لایه های ضخیم تر است.

اما «امی فورمن»، پزشک متخصص پوست از ایالت ایلینوی آمریکا معتقد است که یک استثنا وجود دارد. او می گوید: “ابتدا لوسیون ها و محصولاتی را بر روی پوست خود قرار دهید که بیشترین ویتامین آ، یا روشن کننده پوست را دارا هستند. سپس از دیگر محصولات استفاده کنید تا بدین روش پوستی شفاف تر و مرطوب تر داشته باشید.

۲. در بهترین زمان مصرف محصول، از آنها استفاده کنید.

بهترین زمان مصرف بیشتر محصولات پوستی بین ۶ تا ۱۲ ماه است. تاریخ انقضای کرم های ضد آفتاب ۲ سال بیشتر نیست.

به تاریخ انقضای محصول، قبل از استفاده از آن، توجه کنید. همچنین اگر محصول تغییر رنگ داده است،‌ شکل آن عوض شده است، یا بوی نامطبوعی پیدا کرده، زمان دور انداختن آن رسیده است. محصولات آرایشی و کرم های پوست را بهتر است در محلی خشک و خنک نگه دارید و از قرار دادن آنها در معرض آفتاب مستقیم خودداری کنید تا مدت زمان بیشتری سالم بمانند.

۳. از محصول مناسب پوست خود استفاده کنید.

راه ساده ای برای فهمیدن نوع پوست وجود دارد. هنگامی که صبح از خواب بیدار می شوید، یک دستمال کاغذی را بر روی پوست خود قرار داده و فشار دهید. اگر قطرات چربی بر روی دستمال کاغذی نمایان شد، شما احتمالا دارای پوستی چرب هستید. اگر دستمال بدون هیچ لکه ای باقی ماند، شما پوستی خشک دارید. پوست های معمولی مقدار بسیار ناچیزی لکه بر روی دستمال کاغذی باقی می گذارند. پوست های حساس معمولا قرمز هستند و خیلی زود تحریک می شوند.

۴. برچسب محصولات را مطالعه کنید و بر اساس دستورالعمل از آنها استفاده کنید.

باید مراقب باشید چه میزان و به چه فواصلی از محصولات استفاده می کنید. برچسب محصولات مواد تشکیل دهنده آنها را به ترتیبی که نوشته شده اند، از بیشترین به کمترین نشان می دهد. با کمی آزمایش و خطا می توانید موادی که بر روی پوست شما خوب عمل می کند را یافته و از آنهایی که عملکرد مناسبی بر آن ندارد، دوری کنید.

۵. به محصول استفاده شده زمان دهید.

تاثیر سریع بسیار خوشایند است. اما معمولا برای دیدن تاثیر یک محصول باید بین ۶ تا ۱۲ هفته از آن استفاده کرد. کمتر از این زمان، معمولا محصول نمی تواند تاثیر چشمگیری بر روی پوست شما بگذارد.

۶. جذب آن را افزایش دهید.

برای اینکه محصول، کاملا به پوست شما جذب شود، ابتدا آن را با صابون های اسیدی یا صابون هایی که دارای «رنیتول» هستند، شستشو دهید. شستن پوست قبل از استفاده از کرم ها، باعث می شود که نه تنها محصولات آرایشی از روی پوست برداشته شود، بلکه باعث زدودن بافت های مُرده از روی آن شده و در نتیجه کرم ها می توانند بسیار راحت تر جذب پوست شما شوند.

وقتی پوست بعد از شستشو هنوز مرطوب است، از کرم های مرطوب کننده یا سرم استفاده کنید، چون پوست در حالت مرطوب بیشترین جذب مواد فعال را دارد. همچنین بهتر است قبل از استفاده از محصول بعدی بر روی پوست، اندکی منتظر بمانید تا محصول قبلی کاملا جذب پوست شود.

۷. از محصولات چند کاره استفاده کنید.

لازم نیست برای محافظت از پوست، تمام کشوی خود را پر از انواع کرم های مختلف کنید.

  • می توانید از دستمال های مرطوب برای پاک کردن آرایش صورت و از شامپو بچه برای شستشوی کامل آن استفاده کنید.
  • می توانید با مخلوط کردن کرم مرطوب کننده، فونداسیون و کرم ضد آفتاب، یک کرم مرطوب کننده ضخیم ایجاد کنید.
  • کرم هایی در بازار یافت می شوند که چند کار را باهم برای پوست شما انجام می دهند. می توانید از آنها بجای خرید چند محصول مختلف استفاده کنید.

۸. پوست خود را بشناسید.

دقت کنید پوست شما در مقابل بعضی از محصولات چه واکنشی نشان می دهد. در این صورت می دانید که چه وقت استفاده از یک محصول را متوقف کنید. برای مثال اگر احساس می کنید وقتی از کرم ضد آفتاب استفاده می کنید، پوست شما حساس می شود، از برند دیگری استفاده کنید. یا اگر عادت دارید که صورت خود را زیاد بشورید، بهتر است چند روزی شستشو را متوقف کنید.


مقالات مرتبط


مقالات بیشتر در زمینه

زیبایی بهداشت پوست و مو محصولات آرایشی بهداشتی