۸ اشتباه در شستشوی موی سر که احتمالا شما هم مرتکب می شوید

۸ اشتباه در شستشوی موی سر که احتمالا شما هم مرتکب می شوید

هر وقت لازم بود موهای خود را بشورید

نصیحتی که معمولا برای شستشوی مو می شنویم این است که هر روز مو های خود را نشورید. این نصیحت را فراموش کنید. «امی آبراهام» طراح مد و مدیر مجموعه سالن های زیبایی «مکسین» در شیکاگو، معتقد است نصیحت بهتر این است که هر وقت لازم بود موهای خود را بشورید. اگر ورزش می کنید یا اینکه پوست سر شما چرب است، لازم است هر روز آن را بشورید و مشکلی نیست. اما اگر می توانید بدون شستن آن چند روز را سپری کنید، خیلی هم خوب. بنابراین تا وقتی شستن مو را به درستی انجام دهید، هر میزان که آن را بشورید، مشکلی پیش نخواهد آمد. اما با وجود اینکه شستن دیر به دیر موها، مشکلی ایجاد نخواهد کرد، نشستن آن بیش از ۵ روز هم زیاد است. به یاد داشته باشید که تغییر فصل هم در نیاز موهای شما به شستشو تغییر ایجاد خواهد کرد. زمستان سرد خشک می تواند نیاز به شستشو را کمتر و تابستان گرم و مرطوب، آن را بیش تر از معمول کند.

شامپو استفاده نکنید

اگر احساس می کنید لازم است هر روز موهای خود را بشورید، سعی کنید هر روز از شامپو استفاده نکنید. به نظر غیر منطقی می آید، اما با شستن آنها تنها با آب و بدون اینکه پوست سر شما خشک شود هم می توان شادابی را به مو ها داد. تنها استفاده از نرم کننده و خشک کردن موها با استفاده از سشوار، کاملا شادابی موهای شما را حفظ خواهد کرد.

دوبار شستن موها

بیشتر وقت ها یکبار شستن موها برای تمیز کردن و زدودن آلودگی ها از آن کافی نیست، مخصوصا اگر چند روز از آخرین شستشوی آن گذشته باشد. فکر کنید چگونه یک تی شرت گل آلود را می شورید. ابتدا تکه های گل و لای را از روی آن پاک می کنید، سپس آن را به داخل ماشین لباس شویی می اندازید. وقتی هم موهای خود را دوبار می شورید، بار اول آلودگی های سطحی مو و سر شسته می شوند و بار دوم واقعا آن را تمیز می کند. از کجا می شود حدس زد شستشوی بار دوم هم نیاز است؟ اگر شامپو بر روی سر شما کف زیادی ایجاد نکرد می توانید حدس بزنید که نیاز به شستشوی دوم هم دارد.

حرارت مناسب را انتخاب کنید

برای شستن بهتر موها از آب گرم استفاده کنید. حرارت منافذ پوست را باز می کند و باعث تمیزی بهتر مو و پوست سر خواهد شد. اگر می خواهید موهای صاف تر و بدون فر داشته باشید، موهای خود را با آب سرد بشورید. از آب داغ به هیچ وجه استفاده نکنید چرا که باعث خشک شدن پوست و مو خواهد شد. موها را خوب خیس کنید؛ قبل از اینکه شامپو را به موها بزنید، ۳۰ ثانیه الی یک دقیقه مو های خود را زیر دوش خیس کنید. قبل از استفاده از شامپو، باید اجازه دهید آب به تمام قسمت های پوست برسد. هرچند نیازی به گفتن نیست اما با آبکشی دقیق تمام کف های شامپو و یا نرم کننده را از آن بزدایید. اگر پوست سر شما حساس شده است یکی از احتمالات این است که احتمالا مواد شوینده را به خوبی از روی آن پاک نکرده اید.

پوست سر خود را ماساژ دهید

فقط شامپو را به موها نمالید. با استفاده از نوک انگشتان و به صورت دایره ای، پوست سر خود را ماساژ دهید و این ماساژ را تا پایین سر و گردن ادامه دهید. ماساژ نه تنها باعث تولید کف بیشتری خواهد شد بلکه به تمیزی بیشتر موها و پوست سر نیز کمک می کند. این روش باعث تحریک پوست سر نیز شده و موهای سالم تر و شاداب خواهد داشت. (بعلاوه حس خوبی نیز می دهد).

از محصول مناسب استفاده کنید

تمام شامپوها مانند هم نیستند. از شامپویی استفاده کنید که بعد از استحمام حالت دلخواه را به موهای شما بدهد. به یاد داشته باشید که شامپوهای حجم دهنده به علت آبرسانی کمتر می تواند باعث آشفتگی موها شود، و برعکس آن، شامپو های آبرسان، به علت دارا بودن روغن باعث تغذیه ریشه موها می شود، اما در عین حال می تواند حجم آنها را کمتر نشان دهد. به دنبال گزینه ای معتدل می گردید؟ استفاده از شامپوهایی با کف کنترل شده که مناسب موهای رنگ شده است باعث می شود منافذ پوست کمتر باز شود و بنابراین برای زمانی که موهای شما نیاز به تمیزی زیادی ندارد مناسب است. اگر به صورت روزانه موهای خود را می شورید، این انتخاب را مد نظر داشته باشید.

درمان ریشه مو

بدون در نظر گرفته نوع شامپویی که استفاده می کنید، توجه خود را بر روی ریشه مو معطوف کنید. کف های تولید شده خودش به اندازه کافی برروی ساقه مو ریخته می شود. این قضیه در هنگام استفاده از نرم کننده ها برعکس است که فقط باید به ساقه مو مالیده شوند. انتهای موها قدیمی ترین و خشک ترین قسمت موهای شما هستند، اینجا قسمتی است که بیشتر از همه به نرم کننده احتیاج دارد. نیازی به استفاده از آن برروی ریشه مو ها ندارید چرا که فقط باعث چرب شدن پوست سر خواهد شد. بیشترین مقدار نرم کننده را به انتها مو زده و کمی از آن را به میانه آن بمالید، ولی بیشتر از آن پیش نروید.


مقالات مرتبط


مقالات بیشتر در زمینه

بهداشت پوست و مو