اهمیت بهداشت موی سر در زیبایی آن

اهمیت بهداشت موی سر در زیبایی آن

هیچکس مایل نیست در طی روز موهای آشفته و یا اصطلاحاً موهای بد حالت داشته باشد.

 

زیبایی مو ارتباط مستقیمی با تصویر کلی شخص، وجنات و سلامت روانی دارد. این ارتباط را بیشتر برای موهای سر می توان نام برد، که می توان نوع کوتاه کردن، مدل و رنگ آن را به دلخواه تغییر داد. اما موهای بدن نیز که ضخامت و محل رویش آنها را می توان با روش هایی مانند اصلاح، اپیلاسیون و لیزر تغییر داد نیز از این ارتباط مستثنی نیستند.

 

مو های بدن از ریشه هایی که در زیر پوست قرار دارند می رویند و همراه آن یک نوع چربی نیز خارج می شود که به آن چربی پوست می گویند. این چربی عملکرد های مهمی دارد که شامل موارد زیر است:

  • جلوگیری از شکستگی پوست، نیش حشرات و اشعه های مضر خورشید
  • کمک به حفظ دمای بدن
  • تشخیص محرک های پوست

 

موهای انسان را می توان بسته به میزان چربی پوست، به سه دسته خشک، معمولی و چرب طبقه بندی کرد. چربی پوست کم می تواند باعث خشکی موها و زمخت شدن آنها، چربی معمولی باعث نرمی و درخشانی، و چربی زیاد باعث چسبیدن موها به یکدیگر و ایجاد بوی ناخوشایند و خارش پوست سر به علت جذب آلودگی شود.

 

چگونه موهای خود را تمیز نگه داریم؟

 

شامپوهای مختلفی برای شستن موها با توجه به نوع آنها وجود دارد. با توجه به سن هر شخص، میزان فعالیت و (برای خانم ها) عادت ماهیانه و حامله گی، بهترین روش استفاده از شامپو در فواصل معین برای تمیز کردن و شستشوی موهاست. شامپوهایی برای شستشوی موهای رنگ شده و موهای صدمه دیده و همچنین شستشوی موهای نوزادان، و رفع شوره نیز وجود دارد که بسته به حالت و وضعیت مو، استفاده از آنها پیشنهاد می شود.

 

شانه کردن به موهای کمک می کند تا چربی پوست سر به تمام قسمت های ساقه مو پخش شود و باعث درخشانی، لطافت و جلوگیری از گره خودن آنها خواهد شد.

 

بسیاری از مردم، خصوصا خانم ها، موهای زائد بدن خود را بر می دارند. برای این منظور محصولات مختلفی وجود دارد که می تواند به حذف این موها کمک کند. از جلمه این محصولات می توان به تیغ های یکبار مصرف، کرم های اصلاح، پدهای اپیلاسیون، و کرم های موبر اشاره کرد.


مقالات مرتبط


مقالات بیشتر در زمینه

بهداشت پوست و مو