البسه و حوله های یکبار مصرف در بهداشت بیمارستان ها

البسه و حوله های یکبار مصرف در بهداشت بیمارستان ها

بحث بر سر استفاده از مواد یکبار مصرف یا پارچه ای تنها محدود به پوشک های  نوزادان نیست. خصوصا وقتی مسئله به استفاده از آنها در موارد بیمارستانی برسد نظرهای متفاوتی وجود دارد. «مارک هولر» متخصص و مشاور در زمینه بهداشت محیطی و رئیس شرکت Hygiene Performance Solutions، معتقد است برای جلوگیری از HAI (مخفف Healthcare-Associated Infections به معنی عفونت های قابل انتقال بیمارستانی)، کارمندان بخش نظافت بیمارستان ها باید به صورت کامل از محصولات یکبار مصرف استفاده کنند.

وی می گوید: «برای برخی ممکن است باور این موضوع که پارچه ها بتوانند به عنوان تهدیدی جدی برای سلامت به حساب آیند مشکل است. سطوح پارچه ها می تواند یه عنوان بستری مناسب برای انتقال میکروب های بیماری زا عمل کرده و باعث کاهش و یا از بین رفتن کارایی برخی از میکروب زداها شود و سلامت و بازدهی کارمندان بیمارستانی را تحت شعاع قرار دهد. استفاده از پارچه هایی که کاملا تمیز و بهداشتی هستند می تواند بهداشت و کیفیت خدمات تیم بیمارستانی را افزایش دهد.»

وی معتقد است استفاده مواد یکبارمصرف در تمام قسمت ها ایده ی بسیار خوبی برای این منظور است.

وی اضافه می کند:‌«اگر واقعا بخواهید بیماران را صددرصد محافظت کنید، باید به طور کامل از مواد یکبارمصرف و به صورت صحیح استفاده نمایید.»

برخی از بیمارستان ها ممکن است به منظور صرفه جویی و کاهش هزینه ها تمایل زیادی به استفاده از مواد یکبار مصرف نداشته باشند. اما تولید کنندگان و عرضه کنندگان مواد یکبار مصرف معتقدند که هزینه تمام شده آنقدرها هم متفاوت نیست. هزینه تمام شده شستشو ملحفه ها و مواد استفاده شده دیگر، گاهاً برابر با خرید ملحفه های یکبارمصرف و دیگر اقلام مصرفی است. برخی از تولید کنندگان حتی ماشین حساب مخصوصی طراحی کرده اند که می توان هزینه تمام شده استفاده از هر کدام را محاسبه کرد.

به صورت حداقل، محصولات یکبار مصرف باید در بخش هایی از بیمارستان که احتمال انتقال بیماری های عفونی بالاست استفاده شود. در این موارد مسئولان نباید هیچ ریسکی کرده و تا حد ممکن احتمال انتقال این بیماری ها را کاهش دهند. بهترین حالت ممکن، استفاده از ملحفه ها و حوله های یکبار مصرف به جای پارچه های قابل شستشوست. 

اگر از پارچه های قابل شستشو استفاده می شود، حوله ها می بایست بر اساس محل استفاده آنها در بخش های مختلف بیمارستان از یکدیگر جدا شده و سپس شستشو شوند. پارچه های نظافت قابل شستشو نیز باید بر اساس رنگ از یکدیگر مجزا شوند تا پارچه ای که برای نظافت توالت و دستشویی استفاده شده برای نظافت اتاق بیمار استفاده نگردد. پارچه های استفاده شده برای نظافت بخش های یکسان باید با یکدیگر شسته شوند در غیر این صورت خطر انتقال بیماری ها از یک بخش به بخش دیگر وجود دارد.

با این حال، استفاده از رنگ های متفاوت در محصولات یکبار مصرف لزومی ندارد. از آنها تنها برای یکبار استفاده شده و سپس دور انداخته می شوند. بنابراین امکان انتقال بیماری ها از بخشی به بخش دیگر به صفر می رسد. با این حال در صورت نیاز به رنگ های متفاوت، شرکت پاکیزان می تواند آنها را در رنگ های مورد نیاز، به شما عرضه نماید.مقالات بیشتر در زمینه

بهداشت بیمارستان